Lista lektur w Szkole Podstawowej dla klas IV – VII

Lista lektur

Nowa podstawa programowa

W klasie czwartej i piątej należy przeczytać lekturę obowiązkową oraz dwie wybrane pozycje z lektury uzupełniającej (np. podkreślone niżej w spisie lektur)

klasa IV sp

Lektury obowiązkowe:

  1. Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa
  2. Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania(komiks)
  3. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań)
  4. Adam Mickiewicz, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy)
  5. Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego
  6. Wybrane podania i legendy polskie
  7. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce, Jeanne Marie Leprince de Beaumont, Piękna i Bestia
  8. Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.

 

Lektury uzupełniające:

  1. Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy
  2. Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść
  3. Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy
  4. Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki
  5. Selma Lagerlöf, Cudowna podróż
  6. Sat-Okh, Biały mustang
  7. Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.

klasa V sp

Lektury obowiązkowe:

  1.  Clive Staples Lewis, Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa
  2. Adam Mickiewicz Powrót taty, Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)
  3. Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni
  4. Bolesław Prus, Katarynka
  5. Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny
  6. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie,  Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce
  7. Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne
  8. Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta

 

Lektury uzupełniające:

  1. Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów
  2. Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo
  3. Karol May, Winnetou
  4. Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść
  5. Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa
  6. Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera
  7. Wybór innych tekstów kultury.

klasa VI sp  

Lektury obowiązkowe:

  1. Rafał Kosik  „Felix, Net i Nika oraz Gang  Niewidzialnych Ludzi”
  2. Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”
  3. John Ronald Reuel Tolkien „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
  4. Ignacy Krasicki  „Bajki wybrane”
  5. Edmund Niziurski „Sposób na Alcybiadesa” lub Kornel Makuszyński „Szatan z siódmej klasy”
  6. Seweryna Szmaglewska „Czarne stopy”
  7. Henryk Sienkiewicz „Janko Muzykant”.

klasa VII sp

  1. Juliusz Słowacki Balladyna
  2. Antoine de Saint-ExupéryMały Książę
  3. Jan Kochanowski Fraszki ( wybrane)
  4. Jan Kochanowski Pieśni ( wybrane)
  5. Ignacy Krasicki Żona modna
  6. Aleksander Fredro Zemsta
  7. Ernest Hemingway Stary człowiek i morze ( lektura uzupełniająca z listy MEN)
  8. Adam Mickiewicz Reduta Ordona
  9. Adam Mickiewicz Śmierć Pułkownika
  10. Henryk Sienkiewicz Latarnik
  11. Adam Mickiewicz Świtezianka, Stepy akermańskie
  12. Bolesław Leśmian wybrane ballady
  13. Charles Dickens Opowieść wigilijna
  14. Adam Mickiewicz Dziady cz. II
  15. Henryk Sienkiewicz Krzyżacy ( lektura uzupełniająca z listy MEN)
  16. Jan Paweł II Przekroczyć próg nadziei – fr.(lektura uzupełniająca z listy MEN)
  17. wybrane utwory liryczne, fragmenty tekstów epickich, dramatycznych,  tekst informacyjny, publicystyczny lub popularnonaukowy ( propozycje zawarte w podręczniku)